ŚWIETLICOWA GALERIA 2016/2017

ŚWIETLICZAKI PAMIĘTAJĄ O ŚWIĘTACH 

maj / czerwiec 2017 r.

 
Dzień Matki i Dzień Dziecka to święta, które zainspirowały Świetliczaki do radosnej i twórczej pracy oraz wesołej zabawy :).

WIOSNA W ŚWIETLICY

marzec / kwiecień 2017 r.

 

Do świetlicy zawitała Pani Wiosna. Wraz z nią przybyły kolorowe kwiaty, wielobarwne motyle – zwiastuny zmian nadchodzących w przyrodzie. Wszystkie dzieci powitały „wiosenne” pomysły z radością i wykonały przepiękne prace plastyczne. 

WALENTYNKI W ŚWIETLICY

14 lutego 2017 r.

 
14 lutego to Dzień Zakochanych, ale i osób darzących się sympatią. Z okazji tego święta dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy uczestniczyły w różnych zabawach: szukały drugiej połówki serca, grały w walentynkowe kręgle, uczestniczyły w walentynkowych tańcach na serduszkach czy odpowiadały w walentynkowej rundzie pytań. Na zakończenie "świetliki" wykonały piękne walentynkowe prace plastyczne. Wszyscy uczestnicy zabaw otrzymali słodkie upominki :)

ZIMA W ŚWIETLICY
styczeń 2017 r.

 

Zima na dobre zagościła w szkolnej świetlicy. Dzieci wykonały już wiele prac plastycznych o tematyce zimowej, a także związanych ze zbliżającym się

Dniem Babci i Dniem Dziadka. Nie brakuje również chwil relaksu, podczas których "Świetliki" regularnie uczestniczą w zajęciach głośnego czytania, odpoczywają i wspólnie się bawią.

KARNAWAŁ W ŚWIETLICY                                            styczeń 2017 r.

W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara – strojów pięknych co niemiara!
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali”…


Aby tradycji stało się zadość w naszej świetlicy wesoło przygotowujemy się do czekającego dzieci z klas 1-3 balu. Uczniowie wykonali maski karnawałowe, rozmawiali o karnawałowych zwyczajach, uczyli się nowych tańców oraz brali udział w zabawach tanecznych. 

NOWE STOLIKI I KRZESEŁKA W SZKOLNEJ ŚWIETLICY styczeń 2017 r.

ODRABIANIE ZADAŃ DOMOWYCH

styczeń 2017 r.

ŚWIĄTECZNIE W ŚWIETLICY
grudzień 2016 r.

 

W przedświątecznym tygodniu szkolne "Świetliki" realizowały bloki tematyczne związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wyjątkowa atmosfera towarzyszyła dzieciom podczas wszystkich zajęć. W ramach przygotowań do świąt uczniowie wykonali różne ozdoby: Mikołaje, renifery, choinki, skarpety, świeczniki, bombki i łańcuchy. Przystroili też choinkę. Każdego dnia wykonywali pracę plastyczną ukrytą w kopercie w "domku adwentowym". Dzieci w trakcie zajęć śpiewały kolędy i zimowe piosenki oraz słuchały wierszyków i opowiadań związanych ze świętami.
Na koniec nie mogło zabraknąć zimowej gazetki, przecież od jutra zaczyna się kalendarzowa zima!

ANDRZEJKI W ŚWIETLICY                                                    30 XI 2016 r.

30 listopada świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji.  Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując kolor, wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem, nakłuwając serduszko

z imionami, czy ustawiając buty w kierunku drzwi. Oczywiście tego dnia nie mogo zabraknąć "andrzejkowego kluczyka", które dzieci starannie ozdobiły i wycięły

z papieru. 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA                          25 XI 2016 r.

W świetlicy szkolnej obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Ta niecodzienna uroczystość była okazją do świetnej zabawy. Na początku uczniowie zapoznani zostali z historią pluszowego misia. Następnie uczennice

z klasy IV - Julka P. i Dominika K. przeczytały swoim młodszym koleżankom

i kolegom opowiadanie o Pluszowych Misiach. Potem cała grupa przeszła do sekretariatu, aby obejrzeć "Misiową wystawę", a pani sekretarz opowiedziała różne ciekawostki o zgromadzonych maskotkach. Dzieci również kolorowały tematyczne obrazki, które zawisły w świetlicowej galerii. Na zakończenie w naszym "świetlicowym kinie" uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli bajkę pt. "Miś Uszatek".

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLICY

(7-10 listopada 2016 r.)

 

Przez cały tydzień dzieci ze świetlicy rozmawiały o drodze Polaków do wolności. Wszyscy przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe, słuchaliśmy pieśni patriotycznych, wykonywaliśmy okolicznościowe prace plastyczne, uczyliśmy się piosenki z dumą śpiewając "Jestem Polką i Polakiem...". Podsumowaniem naszej tygodniowej tematyki było spotkanie z p. Piotrem ze Związku Strzeleckiego w Bydgoszczy. Opowiedział nam jak Polacy walczyli o wolność i dlaczego 11 listopada jest Świętem Niepodległości.

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

27 października 2016 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość

„Pasowania na Świetlika”.

Aby dołączyć do gromady świetlicowej, pierwszoklasiści w obecności pozostałych uczniów z klasy pierwszej, wychowawcy klasy, starszych kolegów i wychowawców świetlicy musieli przejść testy gotowości świetlicowej:

  • PRÓBĘ SMAKU,
  • PRÓBĘ DOTYKU,
  • PRÓBĘ "KOPCIUSZKA".

Po zaliczeniu wszystkich prób kandydaci na świetlika złożyli uroczystą przysięgę:

 

„Uroczyście Ślubuję

- Być zawsze wesołym, uśmiechniętym i koleżeńskim,
- Dbać o bezpieczeństwo własne oraz kolegów, 
- Dbać o porządek i czystość w świetlicy,
- Nigdy nie zapominać powiedzieć:
dzień dobry, dziękuję, przepraszam,
- Grzecznie się bawić i odrabiać lekcje.
I oczywiście kochać swoje panie!”. 


Po uroczystym ślubowaniu każdy pierwszoklasista został pasowany na świetlika, oraz otrzymał dyplom „Pasowania na Świetlika”.

CO SIĘ DZIEJE W ŚWIETLICY?

październik 2016

 

Życie w świetlicy w różnych odsłonach:
- zajecia plastyczno-techniczne,
- zajęcia umuzykalniające:
* jesienna orkiestra w świetlicy - muzyczna improwizacja na instrumentach
  perkusyjnych do utworu J. Straussa "Tritsch Tratsch Polka"),
* wspólne śpiewanie piosenek,
-spotkania z ciekawymi ludzmi (np. Pani Ania z kuchni opowiada dzieciom jak wykonać domowe przetwory),
- odrabianie zadań domowych.
KTO PRACUJE W SZKOLE?
4 i 5 października 2016 r.
 
W związku z tygodniową tematyką zajęć, dzieci ze świetlicy szkolnej same miały okazję zdobyć odpowiedz na to pytanie. Wybraliśmy się z krótką wizytą do pracowników szkoły, żeby dowiedzieć się czegoś o ich pracy. Odwiedziliśmy sekretariat szkoły, gdzie pani sekretarz opowiedziała nam o swojej pracy. W swoich gabinetach z uśmiechem przyjęły nas pani dyrektor oraz pani wicedyrektor. Równie miło nam było poznać pracę pani intedentki i księgowości. Poznaliśmy tajniki pracy w warsztacie pana woźnego oraz zobaczyliśmy jak przygotowują w kuchni pyszne obiady nasze panie kucharki. Mogliśmy też zobaczyć jak wygląda w środku pokój nauczycielski. Oglądaliśmy również najstarszą książkę w szkolnej bibliotece, która ma 113 lat, a także odwiedziliśmy szkolną "zerówkę".
Już dziś niektórzy z nas zastanawiają się kim chcieliby zostać w przyszłości.

POWITANIE JESIENI W ŚWIETLICY
26 września 2016 r.

W dniu dzisiejszym dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy witały Panią Jesień. Wydarzeniu towarzyszył śpiew, muzyka oraz liczne zagadki. Na koniec został ogłoszony konkurs: "Jesień w parku i w lesie".

ZAKOŃCZENIE LATA W ŚWIETLICY

21 września 2016 r.

 

Dzieci rozwiązując "letnie zagadki" - samodzielnie stworzyły krzyżówę :)